Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 3.08.20
rrrrrtest
START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
lokale
  > bary / puby
  > bistro
  > kawiarnie
  > kawiarnie

internetowe

  > kluby
  > kluby

studenckie

  > restauracje
magazyn
Ultramaryna okładka

22. LOT: Letnia Grządka Teatralna

5.07.2020-30.08.2020
Katowice Miasto Ogrodów, Katowice


Tak jest! Przed nami niezwykły LOT. Po raz 22. spotykamy się przy placu Sejmu Śląskiego, aby oglądać spektakle na scenie ustawionej w podcieniach instytucji Katowice Miasto Ogrodów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. W tych półplenerowych warunkach zaprezentują się zespoły aktorskie z kilkunastu miast Polski.

Tradycyjnie w każdą niedzielę o godzinie 15.00 kwitnąć będzie Letnia Grządka Teatralna skierowana głównie do najmłodszych widzów. Dzieciaki zbudują dom z Panem Tomem, przyjrzą się przygodom nierozsądnych kurczaków, odlecą do krainy marzeń, by spróbować uratować Władczynię Fantazjanę. Przetestują jak to jest być rycerzem bez konia (i koniem bez rycerza), usłyszą i zobaczą wiersze Stanisława Jachowicza, Marii Konopnickiej, Józefa Ignacego Kraszewskiego i Jana Brzechwy. Poznają przygody bohatera, który chowa się w maminej spódnicy, zaprzyjaźnią się z innością, Stasiem i jego Złą Nogą, doświadczą teatru przedmiotu. A na koniec wybiorą się w podróż do Pacanowa.

oprac: Adrianna Helena Mrowiec | zdjęcie: „Mama bohatera”, spektakl Teatru Gry i Ludzie z KatowicProgram:

5.07 niedziela

godz. 15.00 > „Pan Tom buduje dom” – spektakl Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum z Katowic; tekst Stefan Themerson, oprac. tekstu i reż. Daniel Arbaczewski. Wyst.: Katarzyna Prudło, Aleksandra Zawalska, Piotr Janiszewski.

Spektakl adresowany do najmłodszych widzów przygotowany w oparciu o dziełko mistrza XX-wiecznej awangardy, Stefana Themersona „Pan Tom buduje dom”. Na wydanej po raz pierwszy w 1938 roku książeczce wychowały się całe pokolenia czytelników. Mimo upływu 80 lat wciąż inspiruje i zachwyca swoją formą. Jest w „Panu Tomie…” groteska i szczypta filozofii, ciekawość i zdziwienie dziecka, ale przede wszystkim radość z odkrywania tajemnic otaczającej nas rzeczywistości.

To dowcipna, mądra historyjka o tajnikach powstawania domu: od pomysłu po dach z kominem, od koncepcji architekta przez pracę takich fachowców i rzemieślników jak hydraulik, stolarz, elektryk czy zegarmistrz, od próby kupienia w sklepie światła po opowieść jak dostarczyć do domu wodę. Z tekstu Themersona reżyser wybrał tylko kilka wątków, a słowo jest tu raczej uzupełnieniem scenicznych działań lub pretekstem do zabawy formą czy dźwiękiem, w której dzieci aktywnie uczestniczą.

Czas trwania 45 min.
Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 22 czerwca od godz. 15.00 w kasie Korezu


12.07 niedziela
godz. 15.00 > „Szałaputki” – spektakl TeatRyle (Poznań); tekst Janusz Ryl-Krystianowski, reż. i wyk. Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy

Pełen humoru spektakl z wartką, czasami wręcz dramatyczną akcją. Bajka opowiada o przygodach nie do końca rozsądnych kurczaków, które niepomne przestróg swojej mamy narażają się na niebezpieczeństwa. W sytuacji gdy jedno z nich zostaje porwane przez Lisa, drugie spieszy mu z pomocą. Co ciekawe, w ekipie ratunkowej pojawia się też płochliwa Myszka. Czy przezwycięży swój strach i jak potoczą się losy tej nieco zwariowanej trójki bohaterów? To trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy.

Czas trwania 40 min.
Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 22 czerwca od godz. 15.00 w kasie Korezu


19.07 niedziela
godz. 15.00 > „Niekończąca się historia” – spektakl Teatru Rawa z Katowic; tekst Michael Ende, przeł.: Ryszard Wojnakowski, adaptacja: Ewa Kubiak i Hubert Bronicki, reż. Ewa Kubiak, wyst.: Hubert Bronicki.

Władczyni Fantazjany, cudownej krainy marzeń, zapada na dziwną chorobę. Nikt nie umie jej wyleczyć. Posłańcy z najdalszych zakątków imperium przynoszą Dziecięcej Cesarzowej przerażającą wiadomość: Fantazjana jest w niebezpieczeństwie! Pochłania ją Nicość! Czy Atreju, chłopiec, któremu powierzono misję Wielkiego Poszukiwania, odnajdzie lekarstwo i uratuje świat?

Wspaniała opowieść o zaufaniu, odwadze i potędze wyobraźni. Spektakl familijny z gatunku fantastyki, który przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i fanom wybitnej literatury oraz tym, którzy w dzieciństwie z wypiekami na twarzach wychodzili z kin, nucąc słynną piosenkę Limahla i marzyli o dalekich podróżach, w nieznane światy na grzbiecie Fuchura – smoka szczęścia.

Czas trwania 60 min.
Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 29 czerwca od godz. 15.00 w kasie Korezu


26.07 niedziela
godz. 15.00 > „Rycerz bez konia” – spektakl Teatru Animacji z Poznania; tekst Marta Guśniowska, reż. Janusz Ryl-Krystianowski. Wyst.: Sylwia Koronczewska-Cyris, Krzysztof Dutkiewicz, Piotr Grabowski, Marcin Ryl-Krystianowski.

Sztuka Marty Guśniowskiej mówi o potrzebie marzeń i nieocenionej wartości nadziei. Jej głównymi bohaterami są: Rycerz bez konia i Koń bez rycerza, którzy wędrują szukając siebie nawzajem. Spotykają różne postaci, ale siebie spotkać nie mogą, co czyni ich coraz bardziej nieszczęśliwymi. Wędrując oddzielnie, przeżywają jednak podobne przygody.

Czas trwania 50 min.
Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 6 lipca od godz. 15.00 w kasie Korezu


2.08 niedziela
godz. 15.00 > „Kolorowe wiersze” – spektakl Teatru CoNieco z Białegostoku; tekst: wiersze Stanisława Jachowicza, Marii Konopnickiej, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Jana Brzechwy, reż. Marian Ołdziejewski, wyst.: Ewa i Marian Ołdziejewscy.

Poeta spotyka w parku malarkę. Po krótkich żartach postanawiają zająć się poezją. Za pomocą czarodziejskiej zakładeczki do książki zmieniają płotek w wielką księgę i po chwili oczom widzów ukazują się bohaterowie wierszy dla dzieci z klasyki polskiej. Wszystkie postacie niosą pewną naukę dla widza, a dodatkowo bawią swoją ciekawą formą. Lalki bohaterów są płaskie jak ilustracje wyjęte z książki i bajecznie kolorowe. Mają duże możliwości animacyjne, a niektóre przybierają dziwne kształty. Malarka, która często zmienia się w Zakładeczkę, bardzo sprawnie wyciąga morał z każdego wiersza i robi wiele „psikusów” poecie.

Czas trwania 40 min.
Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 13 lipca od godz. 15.00 w kasie Korezu


9.08 niedziela
godz. 15.00 > „Mama bohatera” – spektakl Teatru Gry i Ludzie z Katowic; scenar. i teksty piosenek Maciej Nogieć, reż. Maciej Nogieć, Bartosz Socha. Wyst.: Beata Zawiślak. Bartosz Socha, Szymon Strużek.

Opowieść o relacji dziecka z rodzicem – o jej granicach i cienkiej linii pomiędzy nadopiekuńczością rodzica, a niezależnością dziecka. Spektakl realizowany jest w planie żywym i lalkowym. Oryginalny tekst picturebooka duetu autorskiego Roberto Malo i Francisco Javiera Mateo został napisany od nowa, rozbudowany, poszerzony o kilka epizodów oraz wzbogacony piosenkami. Cała historia jest zagrana, opowiedziana i zaśpiewana. Niewiarygodne przygody dosyć nieporadnego szermierza – Dicka van Dyka i jego bardzo przedsiębiorczej mamy, bawią i zmuszają do refleksji.

Czas trwania 50 min.
Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 20 lipca od godz. 15.00 w kasie Korezu


16.08 niedziela
godz. 15.00 > „Staś i Zła Noga” – spektakl Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego oraz Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum z Katowic; tekst Tomasz „Spell” Grządziela, reż. Bartłomiej Błaszczyński. Wyst. Katarzyna Błaszczyńska, Dawid Kobiela, Michał Rolnicki.

Staś to chłopiec z bezgraniczną wyobraźnią. Przyjaźni się ze Złą Nogą, jednak mama chłopca martwi się tym nietypowym koleżeństwem. Uważa, że to sprowadzi na nich nieszczęście. Ale czy faktycznie Zła Noga jest jedynym powodem ich problemów?
„Staś i Zła Noga” to adaptacja komiksu Tomasza Grządzieli, opowiadającego o perypetiach kilkunastoletniego niepełnosprawnego chłopca, jego mamy oraz nietypowego przyjaciela. Ich słodko-gorzkie przygody poruszają, rozbawiają, a czasem stawiają w niezręcznej sytuacji.

Czas trwania 60 min.
Spektakl widzów od 10. roku życia
Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 27 lipca od godz. 15.00 w kasie Korezu


23.08 niedziela
godz. 15.00 > „Dobrze, że jesteś” – spektakl Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha; scenar. i reż. Joanna Gerigk, wyst.: Kamil Król, Paweł Pawlik.

Opowieść o przyjaźni wystawianej na próby, ale przede wszystkim o mądrości ukrytej w dojrzałym wieku. Dwaj znający się do dawna obwoźni handlarze, czekając na klientów opowiadają historię o starym psie. Burka wyrzucił z domu właściciel, ponieważ uznał, że ten do niczego się już nie przyda. Osamotniony pies idzie do lasu, gdzie próbuje znaleźć dom, przy okazji spotyka różne postaci, którym dzięki swojej życiowej mądrości skutecznie pomaga. Wśród nich jest na przykład niedźwiedź Zygmunt, który czując się starym i niepotrzebnym, bezskutecznie próbuje umrzeć. Towarzystwo Burka i jego mądre argumenty, przywracają Zygmuntowi siły oraz chęć do życia. Spektakl zrealizowany jest w konwencji teatru przedmiotu oraz form improwizowanych – wszystkie rzeczy, które przynoszą ze sobą sprzedawcy, grają i zostają wykorzystane do opowiedzenia historii.

Czas trwania 55 min.
Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 3 sierpnia od godz. 15.00 w kasie Korezu


30.08 niedziela
godz. 15.00 > „Koziołek Matołek” – spektakl Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z Bielska-Białej; reż. Lucyna Sypniewska, wyst.: Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska, Radosław Sadowski.

Spektakl zrealizowany w atrakcyjnej dla widza i lubianej przez dzieci konwencji zabawy teatralnej. Wartka akcja, barwne przygody, zabawne sytuacje, humorystyczne zdarzenia, wyborowe aktorstwo i przebojowa muzyka wypełniają spektakl, czyniąc go atrakcyjnym i zapewniając widzom chwile niezapomnianego relaksu. A Koziołek przemierza świat szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedza egzotyczne kraje, przebywa na dworze cesarskim, uczy się chińskiego, zaklina węże na targu w Bombaju, spotyka Indian i oczywiście przeżywa wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Jak zwykle wychodzi cało z każdej opresji i w chwale wraca do rodzinnego Pacanowa, odnajdując – całkiem blisko – to, co dla niego najlepsze. na podstawie bajki Kornela Makuszyńskiego.

Czas trwania 60 min.
Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 10 sierpnia od godz. 15.00 w kasie Korezu


W tym roku ze względu na stan epidemii obowiązują inne niż w poprzednich edycjach zasady zakupu biletów i uczestnictwa >>> zobacz regulamin uczestnictwa.

>>> 22. Letni Ogród Teatralny
>>> LOT na Fbpo imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2020, wszystkie prawa zastrzeżone